Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Emoce
- jsou psychologické procesy, zahrnující subjektivní zážitky libosti a nelibosti, provázené některými fyziologickými změnami. Emoce hodnotí skutečnosti, události, situace a výsledky činností podle subjektivního stavu a vztahu k hodnocenému, vedou k zaujetí postoje k dané situaci.

Hormon - je sloučenina, která slouží v těle mnohobuněčných organizmů jako chemický posel od jedné buňky (nebo skupiny buněk) pro jiné. Hormony vznikají ve specializovaných endokrinních (žlázách s vnitřní sekrecí) žlázách, z nichž se dostanou prokrvením do krevního oběhu (vnitřní sekrece). Hormony působí pouze na živé buňky.

Individuální - lišící se od jednotlivce k jednotlivci. Soukromý pocit, prožitek, reakce apod.

Křečové žíly - Křečové žíly, odborně varixy jsou nejčastějším žilním onemocněním, při němž se zvětšují a zprohýbají cévy. Nejčastěji se křečové žíly dělají na nohou, protože tam jsou vystaveny velkému tlaku jak při stání, tak při chůzi. Jejich projevem jsou vystoplé, uzlíkovité žíly, únava a bolest nohou.

Medikace - doporučení, navrhnutí či předepsání léku, který má potlačit nemoc či její příznaky.

Menstruace - menzes, měsíčky, je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu.

Mimoděložní těhotenství - Ektopické jinak též mimoděložní těhotenství je stav, kdy se po početí oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Z 95 % se jedná o vejcovod, vzácně pak dochází k uhnízdění v děložním hrdle, vaječníku (3 %) či břišní dutině (1,5 %). Jelikož jsou pro vývoj embrya vhodné podmínky pouze v děloze, plod často odumírá a může tak způsobit ženě vážné zdravotní problémy. Mimoděložní těhotenství představuje ohrožení života ženy, proto musí být včas odhaleno a odstraněno.

Oplodnění - je splynutí dvou pohlavních buněk za účelem zplození potomka. U živočichů to představuje spojení vajíčka a spermie, následuje vývoj v embryo a plod.

Pigment - chemická látka (organického původu), jejíž přítomnost v buňce způsobuje změnu zbarvení založenou na selektivní absorpci světla. U lidí označuje typ a barvu pokožky. Při poruše pigmentu se na pokožce objevují různě zbarvené skvrny (od bílé až po tmavě hnědou).

Samovolný potrat - je ukončení těhotenství zánikem embrya nebo plodu před porodem. Potrat může nastat umělou cestou (interrupce) nebo přirozenou cestou (samovolně). Důvody samovolného potratu mohou být různé poruchy zdraví plodu nebo matky aj.

Stres - je stav organismu, který je vystaven zátěžovým a mimořádným podmínkám. Zahrnuje nejen setkání se stresorem (zátěží), ale i reakci organismu k obraně proti poškození (případně smrti).


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství-příznaky.cz
Kontakty