Úvod Těhotenství

Těhotenství

TĚHOTENSTVÍ A JEHO PŘÍZNAKY

Těhotenství (Gravidita) je krásný okamžik pro každou ženu, ale spolu s ním však projde její tělo četnými změnami, které se projevují různými způsoby. U každé ženy jsou ovšem příznaky zcela individuální. Fyziologické těhotenství trvá přibližně 273 dnů, tedy 9 kalendářních nebo také 10 lunárních měsíců. Těhotenství se rozděluje na 3 trimestry, 1 trimestr odpovídá 3 kalendářním měsícům. Období 1. trimestru se říká rané. Těhotenství začíná oplodněním a je zakončeno porodem.

K čemu při oplodnění dochází?

Pokud je po ovulaci vajíčko oplodněno spermií, začíná se neuvěřitelnou rychlostí dělit. Poté dopluje do dělohy, kde se zahnízdí. To může trvat zcela individuálně, u někoho 3 dny, u jiného i o pár dní více. Zahnízděné vajíčko pak začne produkovat HCG hormon, který zjištujeme těhotenským testem Gravitest - Mamatest a který významně ovlivňuje ženský organismus.

Dvěmi důležitými hormony, které nás po celé těhotenství provází jsou Progesteron a Estrogen. Progesteron je velmi důležitý pro udržení těhotenství, Estrogen zase povzbuzuje růst mléčných žláz a bradavek.

Pozná žena, že je těhotná?

Nejčastějším příznakem těhotenství je vynechání pravidelné menstruace. Se zvýšenou hladinou Progesteronu však souvisí i další projevy či příznaky, se kterými se seznámíme. Čím více následujících příznaků žena na sobě pociťuje, tím více je pravděpodobné, že je v jiném stavu.

Jak lze ověřit, zda jde skutečně o těhotenství?

První test ranní moči si žena obvykle udělá ihned po vynechání menstruace. Potvrzení, že je doopravdy těhotná, dostane až od lékaře (gynekologa). Žena podstoupí vaginální vyšetření, krevní test a ultrazvukové vyšetření. Těhotenství je na ultrazvuku prokazatelné již v 5. - 6. týdnu. V této době je lidský zárodek neboli embryo velký asi 5 mm.

PŘÍZNAKY V TĚHOTENSTVÍ

  • Vynechání menstruace. K vynechání menstruace dochází v důsledku hormonálních změn, které ženu provází. To, že se menstruace nedostaví, nemusí vždy znamenat, že jde o těhotenství. Je dobré si uvědomit, zda absenci menstruačního krvácení nepředcházelo nějaké onemocnění, či zda žena neprocházela fyzickými či psychickými problémy. Důvodem také může být nadměrný stres. U některých žen se naopak může stát, že krvácí, přestože je těhotná. Každopádně při jakékoliv změně v cyklu, si raději kupte těhotenský test, nebo vyhledejte svého odborného  lékaře.
  • Změny na prsou. Již několik dní po ovulaci pozorují ženy změny na prsou. Mohou pociťovat zvýšenou citlivost bradavek, nebo napětí. S postupem těhotenství se pak bradavky zvětšují a tmavnou.
  • Nevolnost, mdloby a zvracení. Na tyto příznaky si stěžuje více než polovina žen. Nevolnost zpravidla trápí budoucí maminky mezi druhým a 12. týdnem. Původ těchto potíží není zcela jasný, nejspíš za to mohou opět hormony.Ty způsobují snížení pohyblivosti stěny žaludku a střev a snížení tvorby žaludečních šťáv. Doporučuje se většinou dieta. Přijímat potravu častěji a po menších porcích, pít studené nápoje, vhodné je užívat vitamín B6. Při dlouhodobějších potížích a úporném zvracení s úbytkem váhy, předepíše lékař vhodnou medikaci.
  • Únava. Jedním z příznaků těhotenství, který se objevuje v prvním trimestru je únava. Dalo by se říct, že je někdy opravdu nepřekonatelná, stejně jako touha často spát. Tělo gravidní ženy spotřebuje na růst embrya spoustu energie, která pak mamince chybí. Únavu také může způsobovat nedostatek vitamínů (např. železa). Jediným zdravým řešením problému únavy je spánek, dostatečný  přísun energie a užívání vitamínů.
  • Změny nálad, přecitlivělost. Může se projevovat zvýšená citlivost na dojímavé okamžiky, pocit jiného vnímání okolí, neustálé výkyvy nálad. Hormony se zblázní a  důsledkem toho je náladovost.  Není proto výjimkou, že se žena cítí v pohodě, směje se, a další minutu by nejraději plakala. Může cítit vztek, beznaděj i další negativní emoce, a to bez jakékoli zjevné příčiny. Změny nálad jsou nejčastější v prvním a třetím trimestru.
  • Časté močení. Zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř a zapříčiňuje časté močení, které ženy trápí  nejen v prvních měsících, ale i v závěru těhotenství. I tento příznak je zcela individuální. Některé ženy zvýšenou frekvenci močení sotva pocítí, jiné to obtěžuje téměř po celou dobu těhotenství.
  • Bolest hlavy. V těhotenství se také může stát, že nastávající maminka musí častěji bojovat s bolestí hlavy. Citlivost na určité zvuky a podněty může být vyšší. Až se ale hormonální hladina ustálí, bolesti nejspíš úplně vymizí . Doporučují se vycházky na čerstvém vzduchu, dostatečný přísun tekutin, studený obklad také pomáhá. Je prospěšné provádět relaxační cvičení.
  • Bolest břicha. Bolest břicha bývá typická jako při menstruaci, nebo před ní. Je to takový pocit tlaku v podbřišku. Pokud si ale žena příčinou bolesti není jistá, měla by vždy vyhledat lékaře, může se také jednat o mimoděložní těhotenství či samovolný potrat. Na konci těhotenství  spoustu žen trápí tvrdnutí břicha, což způsobuje většinou napínání děložních vazů.
  • Pálení žáhy. Děloha  v těhotenství při svém růstu do jisté míry „utlačuje“ žaludek. Kyselina solná, která se v něm uvolňuje a napomáhá štěpení potravy zaviňuje výrazné překyselení žaludečních šťáv. Pokud pak dojde k jejich kontaktu se sliznicí jícnu, dostaví se nepříjemný pocit, který nazýváme pálení žáhy. Úlevu přinesou léky snižující kyselost žaludečních šťáv — u nás běžně dostupný Anacid, Gasterin, Gastrogel; pomůže i jedlá soda (prášek do pečiva). Žádný z uvedených přípravků neohrožuje plod, ale vždy je dobré poradit se se svým lékařem.
  • Křečové žíly. Křečové žíly jsou zdravotním problémem mnohých žen. V těhotenství jsou nohy namáhány daleko více, tudíž je tento problém u budoucích maminek častější. Začíná obvykle bolestí v nohou, nočními křečemi v končetinách, pocity těžkosti a může způsobovat i ošklivý kosmetický efekt. Většina potíží spojených s křečovými žilami po porodu mizí. Přesto se doporučuje vyvarovat se dlouhému stání a sezení, nenosit těsné a přiléhavé oblečení. Kdykoli je možnost, je dobré zvednout nohy do výšky.
  • Pigmentace pokožky. Jedna z možných těhotenských změn, která ženu v průběhu gravidity postihne, je tzv. těhotenský ruměnec. Objevuje se v souvislosti s hormonálními změnami a napínáním kůže. U některých žen se také objevuje nahnědlé nebo nažloutlé zabarvení obličeje. Velmi častá je také tmavá linie, která se objevuje mezi podbříškem a pupkem. Jde o následek zvýšené hladiny těhotenských hormonů, díky kterým produkuje tělo zvýšené množství pigmentu. U těhotných žen se také  objevuje nižší nebo vyšší krevní tlak, zvyšuje se i sekrece kožního mazu.
  • Vlasy a nehty. V těhotenství je velmi častá změna kvality vlasů a nehtů. Některé matky uvádí, že byly jejich vlasy v průběhu těhotenství mastnější, nebo změnily strukturu či barvu.V průběhu těhotenství se může zvýšit nárůst ochlupení na tvářích, břiše nebo kolem bradavek. S nehty je to podobné jako s vlasy. Jejich kvalita se často výrazně mění.
  • Hemeroidy. Jeden z důvodů, proč žena v těhotenství trpí hemeroidy bývá zácpa.Vlivem hormonu Progesteronu se snižuje napětí a pohyblivost tlustého střeva. Zvýšené vstřebávání vody, pak bývá příčinou zahuštění obsahu střev. Hemeroidy jsou vlastně křečové žíly v oblasti konečníku, v průběhu těhotenství jde tak o velmi obvyklý jev. Krevní tlak stoupá, děloha tlačí na hráz a žíly kolem konečníku se mohou zvětšit a svým vzhledem připomínat hrozen. Hemeroidy jsou extrémně bolestivé, mohou krvácet, svědit a jsou zvláště citlivé po každé návštěvě toalety.  Doporučují se jíst jídla bohatá na vlákninu, hodně pít a mít dostatečný pohyb. Úlevu přinesou čípky nebo masti se znecitlivujícími látkami.



Další informace o těhotenství a souvisejích tématech najdete na webech Těhotenský test a Celulitida odstranění.

SHRNUTÍ

Těhotenství není nemoc, je to pouze jiný stav, ve kterém se žena nachází. Najednou se nestará jen o sebe, ale musí začít myslet i na potřeby svého, dosud nenarozeného miminka. Vše záleží také na psychice. Maminka, která se na děťátko těší, a je „opečovávána“ svým partnerem a okolím, vyzařuje pohodu a krásu.

TIP: Centrum asistované reprodukce IVF Praha vám poskytne odborně a diskrétně služby umělého oplodnění.


Diskuse (7 komentářů)

ilona, (17. 02. 2018 16:49) Reagovat
dobry den obracim se sem mela sem antikocepci kerou vůbec neberu uz 8.12.2018 zhledem ktomu protože sem krvácela dost silne a neprestalo 31.12.2017 semmela mesicky normalni pak zase 29.1.2018 toje 29cyklus . Jenom ze sem mela hodne z manželem pohlavni styk nechraneni 11.2.2018, pak 13.2.2018,14.2.2018,a 15.2.2018a 16.2.2018.a ovulace mi vychazela podle internetu 14.2.2018. 15.2.2018. 16.2.2018.a taky mi je od 13.2.2018 nevolno ato sem mela ovulaci muzu byt tehotna nebo kdy si udelat test prosim dekuji za odpověď ......
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Těhotenství-příznaky.cz
Kontakty